انواع جت پرینتر

انواع جت پرینتر و ویژگی های آن

انواع جت پرینتر و ویژگی های آن

جت پرینتر نوعی ماشین الکتریکی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد و به همین دلیل به آن چاپگر صنعتی نیز گفته می شود. کلمه جت پرینتر از دو کلمه جت و پرینتر ساخته شده. کلمه پرینتر که مشخصا به معنای چاپگر می باشد و جت نیز معنای پرتاپ کننده دارد. پس در نتیجه جت پرینتر همان چاپگر پرتاپ کننده می باشد که در صنایع گوناگون استفاده می شود.

کاربرد جت پرینتر

جت پرینتر در صنایعی از قبیل غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، مواد سلولوزی، آشامیدنی و حتی صنایعی مانند چوب، ساختمانی، شیمیایی و به طور کلی هر صنعتی که نیاز به چاپ اطلاعاتی روی محصول آن باشد کاربرد دارد.

دستگاه جت پرینتر به طور معمول در انتهای خط تولید قرار دارد و اطلاعاتی از قبیل قیمت، تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، بارکد، شماره سریال و سایر موارد را بر روی محصول چاپ می کند. به همین دلیل به دستگاه جت پرینتر نام های دیگری مانند تاریخ زن، کد زن،  بارکد زن و غیره داده می شود.

همچنین دستگاه تاریخ زن به منظور پیشگیری از کپی محصولات نیز کاربرد دارد.  جت پرینتر در صنایع و کارخانجات مختلف جایگاه ویژه ای دارد به این دلیل که با استفاده از آن اطلاعات مهمی روی محصول چاپ می شود و باعث شناسایی و منحصربفرد بودن محصولات یک کارخانه یا خط تولید می شود. به عنوان مثال با چاپ کردن لوگوی کارخانه، بارکد، تاریخ تولید و اطلاعاتی از این قبیل، محصولات آن کارخانه یا کارگاه از دیگر محصولات دیگر برندها کاملا قابل تشخیص است.

ویژگی های جت پرینتر

تمام انواع جت پرینتر که در صنایع مختلف وظیفه چاپ اطلاعات بر روی محصول را دارند دارای ویژگی های زیر می باشند:

توانایی چاپ اطلاعات متغیر

همانطور که پیش تر گفتیم، دستگاه های تاریخ زن اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضاء، ساعت تولید، شماره سریال و… را روی محصول چاپ می کنند که بعضی از این اطلاعات متغیر هستند. جت پرینتر می تواند به صورت خودکار این اطلاعات را تولید کرده و روی محصول چاپ کند و نیازی به تنظیم دستی نیست.

چاپ بدون تماس

در خطوط تولید کارخانجات نیاز است که اطلاعات مورد نیاز بدون تماس جت پرینتر روی محصول چاپ شود و این موضوع از الزامات خط تولید است. تاریخ زن این امکان را به خوبی برای صاحبان صنایع فراهم می کند.

سرعت بالا

با توجه به تیراژ بالای تولید در بعضی از صنایع، این امر ضروری است که جت پرینترها سرعت بالایی در چاپ داده ها داشته باشند تا باعث کند شدن روند تولید در این نوع از خطوط تولید نشوند.

انواع تکنولوژی جت پرینترها

جت پرینترها از نظر تکنولوژی انواع گوناگونی دارد که در ادامه قصد داریم برای شما شرح دهیم.

از متداول ترین این تکنولوژی هاlaser ،TTO ، TIJ و CIJ را می توان نام برد.

تکنولوژی Laser:

تکنولوژی لیزری با سایر سیستم ها متفاوت است. این تکنولوژی سرعت بالایی دارد و اگر محل نصب آن مناسب باشد عمل چاپ را با کیفیت خوبی انجام می دهد. به علت هزینه اولیه بالایی که این نوع جت پرینترها نسبت به سایر تاریخ زن ها دارند و همچنین به دلیل مناسب نبودن برای سطوح مختلف، این جت پرینتر برای همه صنایع گزینه خوبی نمی باشد اما به علت سرعت تولید بالا بسیار مناسب است و در بلند مدت بازگشت سرمایه خوبی دارد.

تکنولوژی  TTO:

در این تکنولوژی جت پرینتر که چاپ بر پایه حرارت است، ماده چاپی بر اثر حرارت روی ریبون ذوب می شود و سپس روی سطح مورد نظر (کاغذ یا سلفون) می چسبد. این تکنولوژی برای چاپ بر روی برچسب و مواردی که ماندگاری چاپ در آنها حائز اهمیت است کاربرد فراوانی دارد. اگر چاپ با سرعت و کیفیت روی بسته بندی انعطاف پذیر مدنظر باشد، مطمئنا جت پرینترهای حرارتی TTO اولین انتخاب خواهد بود. این تکنولوژی به طور خاص جهت چاپ روی بسته بندی های منعطف تولید شده است.

تکنولوژی  CIJ:

جت پرینترهایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند دارای سرعت بالایی هستند. در تیراژ بالای تولید انتخاب مناسبی هستند. این تاریخ زن ها یکی از متداول ترین دستگاه ها در بازار هستند که به دلیل همه کاره بودن از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. این تکنولوژی دارای محدودیت در تعداد سطر است. به عنوان مثال جت پرینتر دو سطر نمی تواند بیشتر از دو سطر چاپ کند.

تکنولوژی  TIJ:

این جت پرینترها از کارتریج برای چاپ بهره می برند و از کارتریج شرکت HP نیز استفاده می کنند. قیمت این دستگاه مناسب بوده و استفاده از آن در این سالها عمومیت پیدا کرده است. هنگامی که اقدام به تعویض کارتریج این دستگاه می کنید، هد جت پرینتر هم عوض می شود که این عمل باعث تازه و سالم بودن همیشگی هد و در نتیجه توقف خط تولید بسیار کاهش می یابد.

درباره ما

شرکت آرین بهرنگ سیاه قلم
ما بابیش از 15 سال سابقه در نصب انواع جت پرینتر بروی خطوط مختلف کارخانجات بهترین مشاور شما در زمینه خرید جت پرینتر متناسب با بودجه و خط تولیدتان هستیم

با ما در ارتباط باشید

نمادهای اعتماد

logo-samandehi
دانش بنیان
مشاوره رایگان

سوالی دارید؟