انواع جت پرینتر

انواع جت پرینتر و ویژگی های آن

جت پرینتر نوعی ماشین الکتریکی می باشد که بیشتر در صنایع مختلف کاربرد دارد و به همین دلیل به آن چاپگر صنعتی نیز گفته می شود. کلمه جت پرینتر از دو کلمه جت و پرینتر ساخته شده. کلمه پرینتر که مشخصا به معنای چاپ کننده یا چاپگر می باشد و جت نیز معنای پرتاپ کننده یا پریدن دارد. پس در واقع جت پرینتر همان چاپگر پرتاپ کننده می باشد که در صنایع استفاده می شود. انواع جت پرینتر . جت پرینتر ثابت چیست . جت پرینتر دستی چیست

کاربرد جت پرینتر

جت پرینتر در بیشتر صنایع از قبیل صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، مواد سلولوزی، آشامیدنی و حتی صنایعی مانند صنایع چوب، ساختمانی، شیمیایی و به طور کلی هر صنعتی که نیاز به چاپ اطلاعاتی روی محصول آن باشد کاربرد دارد.

این دستگاه به طور معمول در انتهای خط تولید قرار دارد و اطلاعاتی از قبیل قیمت، تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، شیفت کاری، شماره سریال و سایر موارد را بر روی محصول چاپ می کند. به همین دلیل به دستگاه جت پرینتر نام های دیگری مانند تاریخ زن، کد زن، چاپگر غیر تماسی و غیره داده می شود.

همچنین این دستگاه به منظور پیشگیری از کپی محصولات نیز کاربرد دارد.  جت پرینتر در صنایع و کارخانجات مختلف جایگاه ویژه ای دارد. زیرا با استفاده از آن اطلاعات مهمی روی محصول چاپ می شود که باعث شناسایی محصولات یک کارخانه یا خط تولید می شود. به عنوان مثال با چاپ کردن لوگوی کارخانه، شماره شیفت، تاریخ تولید و اطلاعاتی از این قبیل، محصولات آن کارخانه یا کارگاه از دیگر محصولات کاملا قابل تشخیص است.

ویژگی های جت پرینتر

تمام انواع جت پرینتر که در صنایع مختلف وظیفه چاپ اطلاعات را دارند، دارای ویژگی های زیر می باشند:

توانایی چاپ اطلاعات متغیر

همانطور که قبلا گفته شد، دستگاه های تاریخ زن اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضاء ، ساعت تولید ، شماره شیفت و … را روی محصول چاپ می کنند که بعضی از این اطلاعات متغیر هستند. جت پرینتر می تواند به صورت خودکار این اطلاعات را تولید کرده و روی محصول چاپ کند و نیازی به تنظیم دستی نیست. اگر نیاز به چاپ داده های متغیر نبود، می توان از دستگاه های دیگری که قیمت کمتری نسبت به جت پرینترها دارند استفاده کرد.

چاپ بدون تماس

در خطوط تولید کارخانجات نیاز است که اطلاعات مورد نیاز بدون تماس چاپگر به محصول. چاپ شود و این موضوع از الزامات خط تولید است. جت پرینتر این امکان را به خوبی برای صاحبان صنایع فراهم می کند.

سرعت بالا

با توجه به تیراژ بالای تولید در بعضی از صنایع، این امر ضروری است که چاپگرها سرعت بالایی در چاپ داده ها داشته باشند تا باعث کند شدن روند تولید در این خطوط تولید نشوند.

انواع تکنولوژی جت پرینتر ها

جت پرینترها از تکنولوژی های مختلفی بهره می برند.

از متداول ترین این تکنولوژی ها laser، TTO ، TIJ و CIJ هستند.

Laser:

تکنولوژی لیزری با سایر سیستم ها متفاوت است. این سیستم سرعت بالایی دارد و اگر محل نصب آن مناسب باشد. عمل چاپ را با کیفیت خوبی انجام می دهد.به علت هزینه اولیه بالایی که این نوع چاپگرها نسبت به سایر چاپگرها دارند و همچنین به دلیل مناسب نبودن برای سطوح مختلف، این جت پرینتر برای همه صنایع گزینه خوبی نمی باشد. اما برای سرعت تولید بالا بسیار مناسب است و در بلند مدت بازگشت سرمایه خوبی دارد.

تکنولوژی TTO:

در این تکنولوژی که چاپ انتقال حرارت نام دارد، ماده چاپی بر اثر حرارت روی ریبون ذوب می شود و سپس روی سطح مورد نظر (کاغذ یا سلفون) می چسبد. این تکنولوژی برای چاپ بر روی برچسب و مواردی که ماندگاری چاپ از اهمیت زیادی برخوردار است کاربرد فراوانی دارد.اگر چاپ با سرعت و کیفیت روی بسته بندی انعطاف پذیر مدنظر باشد، به احتمال فراوان جت پرینترهای حرارتی TTO اولین انتخاب خواهد بود. این تکنولوژی به طور خاص جهت چاپ روی بسته بندی های منعطف تولید شده است، اما سایر دستگاه ها کاربردهای متعددی دارند.

تکنولوژی CIJ:

جت پرینترهایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند دارای سرعت بالایی هستند. در حجم کار بالا انتخاب مناسبی هستند. این چاپگرها یکی از متداول ترین دستگاه ها در بازار هستند که به دلیل همه کاره بودن از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. این تکنولوژی دارای محدودیت در تعداد سطر است. به عنوان مثال جت پرینتر دو سطر نمی تواند بیشتر از دو سطر چاپ کند.

تکنولوژی TIJ:

این چاپگرها کارتریجی هستند و از کارتریج شرکت HP استفاده می کنند. قیمت این دستگاه مناسب بوده و استفاده از آن در این سالها عمومیت یافته است. جت پرینتر کارتریجی ساختاری ساده دارد و در صورت خرابی، زمان زیادی برای رفع عیب و توقف خط نیاز نمی باشد.

هنگامی که اقدام به تعویض کارتریج این دستگاه می کنید، هد چاپگر هم عوض می شود که این عمل باعث تازه و سالم بودن همیشگی هد می شود و در نتیجه امکان خرابی هد و توقف خط بسیار کم می شود.

انواع جت پرینتر

انواع جت پرینتر بر حسب نوع کاربردی که دارند به دو نوع جت پرینتر دستی و جت پرینتر ثابت تقسیم می شوند. هر کدام از این دستگاه ها برای شرایط خاصی کاربرد دارند که با توجه به این شرایط و بر حسب نیاز می توان یکی از آنها را انتخاب کرد.

جت پرینتر دستی چیست

در برخی از خطوط تولید که دارای محصولات بزرگ هستند که امکان حرکت محصول روی نوار وجود ندارد، برای چاپ داده ها روی محصول از جت پرینتر دستی استفاده می شود. پرینتر دستی که با نام پرینتر پرتابل نیز شناخته می شوند. چاپگر های کوچکی هستند که به راحتی حمل و جابجا می شوند. این پرینترهای قابل حمل برای چاپ بر روی محصولاتی چون بشکه ها، کارتن های بزرگ، کیسه، گالن و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

جت پرینتر ثابت چیست

اما در خط تولید هایی که می توان محصولات را روی نوار قرار داد و حرکت داد. بهترین گزینه جت پرینتر ثابت است. در این نوع خطوط تولید که به صورت اتوماتیک کار می کنند می توان از ویژگی های جت پرینتر ثابت مانند سادگی کار با آن و امنیت در زمان کار به خوبی بهره برد. جت پرینتر های ثابت به علت اینکه در مکانی به صورت ثابت قرار می گیرند خطراتی همچون افتادن از دست و یا ضربه خوردن را به حداقل می رسانند.

درباره ما

شرکت آرین بهرنگ سیاه قلم
ما بابیش از 15 سال سابقه در نصب انواع جت پرینتر بروی خطوط مختلف کارخانجات بهترین مشاور شما در زمینه خرید جت پرینتر متناسب با بودجه و خط تولیدتان هستیم

با ما در ارتباط باشید

نمادهای اعتماد

logo-samandehi
سوالی دارید؟