در برخی از صنایع مادر و کارخانجات بسیار بزرگ که در حجم های بسیار بالا تولید دارند نیازمند بهره بردن از جت پرینتر هایی است که در این شرایط بتوانند عملکرد مناسبی از خود نشان دهند . جت پرینتر های CIJ ( Continuous Inkjet Printers ) دستگاه های مناسب این شرایط هستند . این جت پرینتر ها سرعت چاپ بالایی دارند . و اگر میزان تولیدات کم باشد استفاده از دستگاه های CIJ به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد چرا که قیمت بالای این دستگاه ها به همراه هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری آن ها در طول زمان باعث افزایش هزینه سرشکن شده بر روی محصولات می شود . مبدا برند دستگاه های CIJ کشور امریکا است که در دهه هفتاد میلادی تولید این پرینتر ها را توسط شرکت ویدیو جت آغاز کرد و در طول زمان شرکت ها و کشورهای دیگری نیز به تولید این دستگاه ها پرداختند . از جمله : شرکت آیکون مک ( IKON MAC) انگلستان ، شرکت دومینو ( DOMINO) انگلستان ، شرکت لینکس (LINX) انگلستان ، شرکت لایبینگر ( LEIBINGER) آلمان ، شرکت ای . بی .اس (EBS) آلمان ، شرکت ایماژ ( IMAJE) فرانسه و ….. که تولید کنندگانی معتبر در این زمینه هستند .

از مهمترین مزایای جت پرینتر های CIJ  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سرعت بالای چاپ در این جت پرینتر ها
  • توانایی انجام چاپ با فاصله از محصول ( رنج 1 الی 3 سانتی متر )  که این قابیلت را به ما می دهد که بر روی سطوح ناهموار نیز بتوانیم عمل چاپ را انجام دهیم

از مهمترین معایب جت پرینتر های CIJ  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قیمت بسیار بالای این دستگاه ها نسبت به پرینتر های HP
  • الزام نگهداری های دوره ای صرفا توسط متخصصین
  • قیمت بالای لوازم جانبی و مصرفی این دستگاه ها که هزینه های هنگفتی را در طول زمان ایجاد می کند .
  • نیازمندی این دستگاه ها به فیلتر ها و جوهر مخصوص به خود که مسئله تامین آن ها در مکان استفاده این دستگاه ها حائز اهمیت است .
  • ورود گرد و غبار محیط از طریق پمپ خلا موجود در دستگاه که باعث ایجاد مشکل در عملکرد سیستم شده

نتیجه گیری کلی: اگر میزان تولید محصول شما کمتر از 100 هزار عدد در طول روز است به هیچ عنوان به دنبال خرید این دستگاه ها نباشید و بجای آن از جت پرینتر های HP  استفاده کنید . چراکه هزینه بالای این دستگاه ها همچون جوهر ، فیلتر و …… چاپ برای موارد کمتر از این تعداد را توجیه نمی کند .

 

مشاورین و متخصصین ما در شرکت آرین بهرنگ سیاه قلم به صورت 24 ساعته پاسخگوی شما تولید کنندگان گرامی هستند تا با مشاوره صحیح بتوانید مناسب ترین جت پرینتر را با توجه به نیازتان خریداری کنید .