کارتریج

کارتریج به قسمتی در پرینترهای جوهرافشان گفته می شود که حاوی جوهر مورد استفاده‌ی پرینتر است. هر کارتریج شامل محفظه جوهر اتصالات الکترونیک و نازل خروجی جوهر می باشد .
کارتریج های اورجینال ارائه شده توسط شرکت آرین بهرنگ سیاه قلم قابلیت شارژ داشته و با توجه به اینکه معمولا مصرف‌کنندگان به دنبال راه‌حلی ارزان‌تر هستند می تواند ازین قابلیت استفاده کرده و هزینه چاپ خود را کاهش دهند.
البته کارتریج‌های شارژ شده عملکردی مشابه با کارتریج‌های نو نداشته و اغلب مشکلاتی مانند تعداد چاپ کمتر را دارند.

کاربران می‌توانند خود اقدام به شارژ کارتریج نموده یا آن را برای شارژ به فروشگاه‌های تخصصی این زمینه بفرستند. به طور کل می‌توان گفت شارژ کارتریج‌ کار خیلی دشواری نیست ولی امری بسیار حساس است.
جوهر یا کارتریجی که مناسب برای  سطوح نفوذ پذیر باشد اصطلاحا به کارتریج سطوح جاذب با پایه اصلی آب و جوهری که مناسب سطوح نفوذ ناپذیر باشد اصطلاحا به کارتریج سطوح غیر جاذب یا پایه الکل معروف است .

کارتریج سطوح جاذب قابل استفاده برای چاپ روی مقوا ، کاغذ ، کارتن ، چوب و … و کارتریج سطوح غیر جاذب قابل استفاده برای چاپ روی شیشه ، سلفون ، پلاستیک ، فلز و … می باشند.
کارتریج 45 HP مخصوص پرینترهای HP میباشد که در جت پرینتر های دستی و جت پرینترهای اتوماتیک که از تکنولوژی HP استفاده میکنند بکار میرود. کارتریج ها در رنگ های مشکی ، سفید ، قرمز ، سبز ، آبی و نارنجی قابل ارائه می باشند.