اخبار

معلومات در مورد شب یلدا

شب یلدا
 

شب یلدا ،شب فر و کیان است ،نشان از سنت ایرانیان است…

 

آیین زیبای شب یلدا از رسومات کهن ما ایرانیان است و شواهد نشان از آن دارد که جشن شب یلدا از زمان داریوش یکم یعنی تقریبا به سال  ۵۰۲ قبل از میلاد در تقویم ما ایرانیان ثبت گردیده است .
زمانی که اعراب دختر را مایه ننگ میدانستند و دختران خود را زنده به گور میکردند ما بلندترین شب سال را یلدا نام گذاری کردیم .
شبی که در آن نه حیوانی گردن زده میشود و نه انسانی کشته میشود مهم شادی با هم بودن و ستودن انسانیت است .

روایت های مختلف در مورد شب یلدا :

 

روایت اول؛ پیروزی روشنایی و نور بر ظلمت و تاریکی:

در ایران باستان زندگی اغلب مردم بر پایه کشاورزی و دامپروری بود و تغییرات آب و هوایی بسیار مهم به شمار میرفت.

مردم آریایی از روی تجربه ای که بر پایه مشاهدات به دست آورده بودند این تغییرات را درک میکردند، و تاثییر نور و تاریکی،  گرما و سرما بر زندگی خودشان را میدیدند و از همین رو به این نتیجه رسیدند که نور و خورشید نماد نیکی و شب و سرما نشان دهنده اهریمن و پلیدی است.

از روی همین مشاهدات  بود که به این اعتقاد رسیدند که روشنایی و تاریکی ، روز و شب همیشه با هم در تضاد هستند پس به این نتیجه رسیدند که هرچه روز ها بلندتر باشند نشان دهنده پیروزی نیکی بر پلیدی است .

و این گونه بود که بلندترین شب سال که آخرین روز پاییز است را جشن میگرفتند چرا که از فردای آن شب روز ها آرام آرام طولانی تر میشوند و نیکی بر اهریمن پیروز میشود .
ایرانیان باستان شب یلدا را تا تابش نور خورشید صبح گاهی در دامنه کوه های البرز به انتظار مینشستند و برای پیروزی مهر بر اهریمن در نیایشگاه ها به عبادت میپرداختند.

روایت دوم: آغاز خلقت ، شب زادروز میترا:

میترا از خدایان هند و ایرانی است که هم نماینده عشق و دوستی است و هم نگه دارنده بستن عهد و پیمان و از طرفی مجازات کننده دروغ گویان و عهد شکنان میباشد.

نماد میترا حلقه میباشد که تاریخ نویسان ادعا میکنند پیشینه حلقه ازدواج به همین اسطوره بر میگردد و خورشید هم نشان دهنده ظاهری میتراست

ایرانیان باستان معتقدند که در شب یلدا که طولانی ترین شب سال است میترا متولد میشود و خورشید را به ارمغان می آورد و با طولانی کردن ساعات روز باعث پیروزی نور بر تاریکی میشود.

روز بعد از شب یلدا روز دیگان یا خو روز ( روز خورشید ) نام نهادند.
این روز، روز برابری انسان ها بود و در این روز همگان حتی پادشاه لباس ساده میپوشید تا یکسان به نظر بیایند و کسی در این روز حق دستور دادن به کسی را نداشت و همه کارها داوطلبانه انجام میگرفت نه با دستور و امر کردن.

در (خو روز) جنگ و کشتن و حتی خون ریزی حیوانات نیز ممنوع بود و دشمنان ایران نیز که از این موضوع آگاه بودند در این روز جنگ را متوقف میکردند، در بسیاری از صحنه ها همین توقف موقتی باعث صلح و دوستی بین مردم میشد .

علت استفاده از میوه های قرمز رنگ و پر دانه در شب یلدا

در بسیاری از آیین‌ها و رسوم کهن ایرانی رمز و رازها، پندها و کلیدهایی نهفته است که درصورت شناخت و درک آنها، می‌توانیم تجربیات تاریخی مثبت نیاکانمان را برای ایرانیان آینده به یادگار بگذاریم.

بدون اغراق میتوانیم بیان کنیم که تمامی آیین ها و سنت های ایران باستان دارای رمز و راز و پندهایی پنهان است که با شناخت صحیح و درک کردن آنها قادر خواهیم بود از تجربیات نیاکانمان در زندگی استفاده نماییم و بیش از پیش به ایرانی بودن خودمان افتخار نماییم .

یکی از نکاتی که در مورد شب یلدا وجود دارد استفاده از میوه هایی با رنگ سرخ و پردانه است.

میوه های شب یلدا اغلب دارای دانه های فروان هستند و این امر به این دلیل است که با تکیه بر برکت خیزی و پر دانه بودن آنها خودشان را نیز پربرکت میکنند .

هندوانه و انار با سرخی رنگشان به عنوان نماینده خورشید در سیاهی شب به شمار میروند .

هندوانه :

در همه حالت هندوانه یکی ای میوه هاییست که هیچ زمان از سفره شب یلدا از قلم نمی افتد چون ایرانیان باستان اعتقاد بر این داشتند که اگر کمی هندوانه در شب چله بخورند در طول زمستان سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد .

انار :

انار در سفره شب یلدا نماد شادی و زایش میباشد به این دلیل که انار از گذشته یک میوه خون ساز یاد میشود و همانطور که میدانید تصفیه شدن خون مانند زایش دوباره انسان میباشد و به همین دلیل است که انار را به عنوان نماد زایش در سفره شب یلدا قرار میدهند .

آداب و رسوم شب یلدا در زمان حاضر:

عاملی که شب یلدا را از بقیه اعیاد و شب ها متمایز میکند آداب و رسوم زیبای این شب است که همچنان بعد از گذشت قرن ها این آداب و رسوم همچنان پا برجاست .

زندگی ماشینی، مشکلات روزانه مردم باعث ایجاد فاصله میان مردم و سنت های ایران باستان شده است از طرفی دیگر گذر زمان باعث بروز تغییراتی در آداب برگذاری شب یلدا شده است اما همچنان پرتوهایی از شب یلدا در میان مردم به چشم میخورد.

یکی از جلوه های به یاد ماندنی شب یلدا در این است که همه ایرانیان از شمال تا جنوب اعم از فارس و ترک و لر و…. شب یلدارا با دور هم نشینی و جشن برگزار میکنند اما ممکن است نوع برگذاری و یا مصرف تنقلات تفاوت هایی داشته باشند

شب یلدا

از جذابیت های آیین شب یلدا سفره شب یلدا و خوردنی های آن است . خوردنی هایی نظیر انواع میوه ها ، آجیل مخصوص، میوه های خشک شده که مانند توت خشک، برگ هلو و زرد آلو و … و انواع شیرینی هاست که هرکدام از موارد ذکر شده جنبه نمادین دارا هستند و نشان دهنده برکت و فراوانی و تندرستی میباشد .

بدون شک شما برای تهییه هر کدام از خوراکی های ذکر شده به صورت بسته بندی باید مواردی را در نظر بگیرید ، مواردی مانند تاریخ تولید و انقضا نشان استاندارد و ….

و اگر زمینه کاری شما به صورتی است که در زمینه بسته بندی انواع محصولات و فروش  آنها مشغول هستید بدون شک نیاز به دستگاهی دارید که بتوانید به کمک آن عملیات چاپ اطلاعات خاص خودتان روی محصول را داشته باشید.

دستگاه های پیشرفته جت پرینتر برای برطرف کردن همین موضوع روانه بازار شدند و شما به کمک این دستگاه قادر خواهید بود بدون نیاز به کامپیوتر انواع اطلاعات خودتان را روی انواع محصولات نظیر چوب ، پلاستیک ، محصولات شیشه ای و …. چاپ کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *