کارتریج

نگهداری کارتریج

نگهداری کارتریج

نگهداری کارتریج:

کارتریج را در دمای محیط(نه سرد و نه گرم) و دور از نور خورشید نگهداری کنید.اگر هر روز از دستگاه استفاده می کنید کارتریج را از دستگاه خارج نکنید اما اگر یک روز از دستگاه استفاده نمی کنید حتما از داخل دستگاه خارج کنید و آن را داخل خشاب مخصوص کارتریج قرار دهید.

روش های شناسایی کارتریج خشک شده

۱-چاپ کمرنگ و یا نصفه نشان دهنده خشک شدن نازل ها و یا تمام شدن جوهر می باشد.

۲-اگر کارتریج مدت طولانی در معرض نور خورشید و یا دمای بالا قرار گیرد سریعا خشک می شود.

۳-ضربه و آسیب دیدگی سر نازل کارتریج باعث خرابی کارتریج می شود.

نگهداری کارتریج

رفع گرفتگی نازل کارتریج

یکی از مشکلات زیاد در بسیاری از کاربران دستگاه های جت پرینترگرفتگی نازل کارتریج و چاپ بی کیفیت است.

معمولا کسانی که با دستگاه جت پرینتر کار می کنند ممکن است در فرآیند چاپ با مشکلاتی رو به رو شوند.

ابتدا کارتریج را در یک جای ثابت قرار می دهیم بطوریکه سر نازل کارتریج یعنی محل خروج جوهر رو به بالا باشد از الکل مخصوص کارتریج یا الکل ۹۶% به بالا به سر نازل اسپری می کنیم پس از ۳۰ ثانیه، کارتریج را چند بار از بالا به سمت پایین تکان می دهیم و محکم روی دستمال کاغذی بدون پرز می کشیم تا دو خط موازی ببینیم.

در همین مرحله اول از کارتریج تست بگیرید امکان باز شدن نازل های آن  وجود دارد.در صورتی که کارتریج چاپ نگرفت و یا چاپ آن نامطلوب بود(بعضی از نازل های آن گرفته بود) بلافاصله از خشاب کارتریج استفاده کنید به این صورت که کارتریج را در حالت ایستاده داخل خشاب قرار دهید و محکم با  دستتان نگه دارید پس از آن سرنگ بدون سوزن را داخل  قسمت سیلیکونی خشاب وارد کنید و به آرامی سرنگ را بکشید تا حدود یک تا دو گرم جوهر خارج شود.

سپس کارتریج را از داخل خشاب خارج کنید و مجدد تست بگیرید اگر نازل های کارتریج باز شده بود سالم است.

توجه داشته باشید اگر این کار به درستی انجام نشود باعث ورود هوا به داخل کارتریج و خشک شدن جوهر آن می شود.

ولتاژ دستگاه :

ولتاژ دستگاه برای کارتریج الکل ۹٫۵ و کارتریج پایه آب ۱۱ می باشد توجه داشته باشید تغییر در این عدد باعث آسیب زدن به کارتریج و یا چاپ نامطلوب می باشد.

شارژ کارتریج :

برای شارژ کردن کارتریج در مرحله اول با استفاده از ساچمه زن ته خشاب به ساچمه ته کارتریج فشار وارد می کنیم تا ساچمه داخل کارتریج فرو رود سپس سرنگ را از جوهر پر می کنیم و داخل حفره خیلی آرام تزریق می کنیم وقتی که به حد کافی رسید با استفاده از چسب حرارتی که از قبل داغ شده داخل سوراخ را کاملا پر می کنیم تا با بدنه کارتریج هم سطح شود و توجه داشته باشید پس از شارژ کارتریج حتما باید هواگیری انجام شود.

وزن کارتریج :

وزن کارتریج الکل حدودا ۱۰۵ گرم و وزن کارتریج پایه آب ۱۲۱ تا ۱۲۴ گرم می باشد اگر وزن کارتریج الکل زیر ۸۰ گرم و وزن کارتریج پایه آب شما زیر ۹۰ باشد فاقد شارژ می باشد.

نتیجه گیری :

همانطور که می دانید کارتریج ها بسیار حساس هستند و یکی از قطعات بسیار مهم پرینتر ها می باشند که در صورت بروز خرابی و یا به وجود آمدن مشکل ،جت پرینتر عملکرددرستی از خود نشان نمی دهد.پس در نگهداری و مراقبت از کارتریج کوشا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *