بسته بندی تخم مرغ

۸ روش تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم

تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم
تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم

امروزه تولید کننده‌‌های بزرگ تخم‌مرغ، از تجهیزات پیشرفته‌ای برای تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم و جداسازی آن‌ها استفاده می‌کنند. از طرفی به وسیله دستگاه‌های تاریخ‌زن یا جت پرینترهای صنعتی، تاریخ تولید و انقضا را روی تخم‌مرغ‌ها چاپ می‌نمایند تا مشتریان از تازه بودن آن‌ها اطمینان یابند. اما همواره موضوع سالم بودن تخم‌مرغ در ذهن مصرف‌کنندگان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مصرف تخم‌مرغ ناسالم می‌تواند عواقب خطرناکی در پی داشته باشد. مسمومیت ناشی از مصرف تخم‌مرغ فاسد، سالمونلا نام دارد. علائم این نوع مسمومیت شامل اسهال، درد معده، تب و لرز است که چنانچه در کودکان یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف اتفاق بیفتد، حتماً باید به پزشک مراجعه نموده و تحت درمان قرار گیرند.

لذا به دلیل اهمیت موضوع سعی کرده‌ایم به طور خلاصه در مورد روش‌های تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم مطالبی را عنوان کنیم.تخم مرغ

روش‌های ساده برای تشخیص تخم‌مرغ ناسالم از سالم

۱- چاپ تاریخ تولید و انقضا

اولین نکته‌ای که در هنگام خرید تخم‌مرغ باید به آن توجه نمود، چاپ تاریخ تولید و انقضا روی تخم‌مرغ‌ها است. تاریخ تولید و انقضا غالباً به وسیله دستگاه‌های جت‌ پرینتر تخم‌مرغ بر روی تخم‌مرغ‌هایی که توسط تولیدکنندگان معتبر به بازار عرضه می‌شوند درج می‌شود تا مصرف‌کنندگان از تازگی تخم‌مرغ‌ها به هنگام خرید اطمینان حاصل نمایند. پس توصیه می‌شود تا حد امکان از خرید تخم‌مرغ‌های فله‌ای بی نام ونشان که فاقد تاریخ تولید و انقضا هستند، خودداری نمایید.

 

پیشنهاد ویژه

برای خرید دستگاه‌های پیشرفته خط تولید و بسته‌بندی تخم‌مرغ و انواع دستگاه‌های تاریخ‌زن و جت پرینتر ارزان و باکیفیت با ما تماس بگیرید.

۲- وضعیت ظاهری پوست تخم‌مرغ

در هنگام خرید تخم‌مرغ به وضعیت ظاهری تخم‌مرغ‌ها دقت کنید و اگر ترک یا نشتی یا ماده پودری شکل در اطراف ترک مشاهده کردید، بهتر است از خرید آن بسته تخم‌مرغ صرف نظر نموده و بسته دیگری را انتخاب کنید.

۳- چرخاندن تخم‌مرغ

تخم‌مرغ را از پهلو بر روی یک سطح صاف مانند چوپ یا بشقاب قرار دهید و آن را با دست بچرخانید. اگر تخم‌مرغ به طور یکنواخت شروع به چرخیدن کرد، نتیجه می‌گیریم که سالم است.

۴- تکان دادن تخم‌مرغ

تخم‌مرغ را در کنار گوش‌تان تکان دهید. اگر صدایی از آن شنیدید، تخم‌مرغ کهنه است و اگر صدایی شنیده نشد، سالم است. دلیل شنیده شدن صدا از درون تخم‌مرغ، تجمع رطوبت و دی اکسید کربن است که موجب بزرگ شدن کیسه هوای داخل تخم‌مرغ شده است.

۵- غوطه‌ور کردن تخم‌مرغ

با این روش می‌توانید سن تقریبی تخم‌مرغ را تشخیص دهید. تخم‌مرغ را درون یک ظرف آب غوطه‌ور نمایید. اگر تخم‌مرغ در ته ظرف قرار گرفت، هنوز تازه است ولی اگر در بالای ظرف قرار گرفت، نتیجه می‌گیریم که تخم‌مرغ کهنه است. اما ممکن است هنوز قابل مصرف باشد. لذا بهتر است سالم بودن تخم‌مرغ را از روش‌های دیگر بررسی نمود.

۶- بوییدن تخم‌مرغ

یکی دیگر از راه‌های تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم که بسیار ساده و مطمئن است، بوئیدن آن است. اگر از محل ترک روی پوسته تخم‌مرغ یا پس از شکستن آن، بوی نامطلوبی را حس کردید، اطمینان داشته باشید که تخم‌مرغ فاسد شده است. این بوی نامطلوب حتی پس از پخته شدن تخم مرغ نیز از بین نمی‌رود.

۷- بررسی زرده و سفیده

بعد از شکستن تخم‌مرغ به شکل ظاهری زرده و سفیده دقت کنید.

اگر زرده به شکل کروی و حجیم بود و سفیده در اطراف آن قرار گرفت، تخم‌مرغ سالم است. حال اگر زرده حالت کروی داشته باشد اما حجم‌دار نباشد، تخم‌مرغ کمی کهنه شده است.

اگر مشاهده کردید که زرده و سفیده پس از شکستن تخم‌مرغ با هم مخلوط شده‌اند یا اینکه سفیده حالت ژله‌ای خود را از دست داده و مثل آب، روان شده است، می‌توان آن تخم‌مرغ را کهنه و ناسالم فرض نمود.

همچنین وجود رگه‌های خونی در اطراف زرده و رگه‌های سفید در سفیده، علامت خرابی تخم‌مرغ نیست؛ اما چنانچه درون تخم‌مرغ، لخته خون مشاهده کردید، از مصرف آن خودداری نمایید.

۸- روش نوردهی

از روش‌های جالب تشخیص تخم مرغ ناسالم از سالم، روش نوردهی یا تاباندن نور به تخم‌مرغ است که معمولاً توسط تولیدکنندگان تخم‌مرغ به منظور تشخیص ترک خوردگی یا هرگونه عیب و نقصی در تخم‌مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه که کندلینگ نامیده می‌شود، به وسیله تاباندن نور به تخم‌مرغ‌هایی که بر روی نوار نقاله در حرکت هستند، وضعیت معیوب بودن و ترک‌خوردگی تخم‌مرغ‌ها را نمایان می‌سازد.

کندلینگ

شما هم می‌توانید با نگه‌داشتن تخم‌مرغ در مقابل یک لامپ پر نور، داخل آن را بررسی نموده و حباب هوای کوچکی را در انتهای بزرگتر تخم‌مرغ مشاهده نمایید. هر چه تخم‌مرغ کهنه‌تر باشد اندازه این حباب هوا بزرگتر خواهد بود لذا احتمال ناسالم بودن آن نیز بیشتر است.

نگهداری تخم‌مرغ

معمولاً تخم‌مرغ‌هایی که درون یخچال نگهداری می‌شوند، بین ۳ تا ۵ هفته پس از تولید قابل استفاده هستند. لذا برای اینکه تخم‌مرغ‌ها مدت بیشتری سالم باقی بمانند بهتر است پس از بسته‌بندی، در کمترین زمان ممکن در یخچال نگهداری شوند.

تخم‌مرغ‌ها را حداکثر دو ساعت قبل از مصرف از یخچال خارج کنید. به عبارت دیگر تخم‌مرغ‌هایی که پس از خروج از یخچال، بیش از دو ساعت در دمای اتاق باقی بمانند، زمینه رشد باکتری‌های خطرناک را فراهم می‌سازند.

مسمومیت ناشی از مصرف تخم‌مرغ ناسالم

این مسمومیت که سالمونلا نام دارد، نوعی عفونت است که علائمی همچون تب، انقباض شکم، اسهال و استفراغ در پی دارد. معمولاً افراد بزرگسال که سیستم ایمنی بدنشان از وضعیت خوبی برخوردار است بعد از چند روز، مسمومیت ناشی از مصرف تخم‌مرغ ناسالم را دفع می‌کنند. اما کودکان، سالمندان و افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک پیدا کنند. لذا توصیه ‌می‌شود در صورت بروز این مشکل، حتماً به پزشک مراجعه شود.

در نتیجه برای پیشگیری از مسمومیت سالمونلا، دانستن روش‌های تشخیص تخم‌مرغ ناسالم از سالم، بسیار حائز اهمیت است و به طور کلی باید به اعتبار و خوشنامی تولیدکننده، وجود تاریخ تولید و انقضا روی تخم‌مرغ و شرایط نگهداری آن توجه ویژه‌ای داشت.

فروشگاه آنلاین جت پرینتر

جت پرینتر دستی و اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *